Najnowsze na blogu:

31 maja 2011

[Computer World] Jak wyczyścić dysk z informacji?

 

 

W najnowszym wydaniu magazynu Computerworld Marcin Marciniak przedstawia dostępne metody niszczenia danych:

Wycofane z eksploatacji dyski twarde należy wyczyścić z przechowywanych informacji przed oddaniem ich do utylizacji lub sprzedaży. Problem w tym, że nie wszystkie firmy to robią albo nie potrafią tego zrobić dobrze. (…)

 

Ciekawy eksperyment przeprowadziła jedna z firm zajmujących się odzyskiwaniem utraconych danych - zakupiono na giełdach kilkanaście używanych dysków twardych i podjęto próbę odtworzenia informacji. Oprócz prywatnych plików znaleziono także zapisy transakcji bankomatowych, mnóstwo zdjęć i muzyki, a także poufne informacje z jednego przedsiębiorstwa. Typowe działanie, którym jest usunięcie partycji i ponowne sformatowanie, nie wystarczy. (…)

 

Uruchom i wyczyść

 

Jeśli stacja robocza jest wycofywana ze względu na moralne zużycie lub dysk twardy wykazuje pierwsze objawy uszkodzeń (pojawiają się uszkodzone sektory), to najrozsądniejszym wyborem jest wyczyszczenie nośnika z informacji za pomocą uruchomionego oprogramowania. Zazwyczaj w tym celu korzysta się z programów takich jak Disk Wipe czy dysku startowego DBAN, przy czym oprogramowanie wykorzystuje jeden z gotowych schematów czyszczenia dysku (Dod 5220-22.M, standardów amerykańskiej armii, algorytmu opracowanego przez Petera Guttmana). Zaletą takiego rozwiązania jest niszczenie informacji bez fizycznego niszczenia twardego dysku. Wadą jest długi czas usuwania informacji z dysku oraz mniejsze bezpieczeństwo, gdyż w pewnych przypadkach strzępki informacji można odzyskać w specjalnym laboratorium (…)

 

Skasować wszystko, także dysk

 

Gdy dysk twardy jest uszkodzony lub usuwanie danych przez ich nadpisywanie trwałoby zbyt długo, niektóre firmy wybierają wyczyszczenie nośnika za pomocą kasownicy impulsowej (degaussera). Urządzenie wielkości kuchenki mikrofalowej emituje bardzo silny impuls magnetyczny, który powoduje trwałe skasowanie namagnesowania talerzy dysku, także przez jego obudowę. (…)

 

Niszczarka potnie na kawałki

 

W przypadku taśm magnetycznych, płyt CD/DVD oraz papieru powszechnie stosuje się niszczenie za pomocą wyspecjalizowanych niszczarek (...) Certyfikowana niszczarka jest skuteczna, ale w przypadku płyt DVD gęstość zapisu jest na tyle duża, że przynajmniej pewne części informacji można odtworzyć pod mikroskopem (…) Jednym ze sposobów zniszczenia dysku, telefonu, kasetki, płyty czy innego nośnika jest jego pocięcie na drobne wióry (od 1 do 6 mm) za pomocą urządzenia MAXXeGUARD. W ten sposób można zniszczyć do 350 dysków 3,5 cala na godzinę.

 

Był dysk, jest ciecz

 

Oprócz stopienia dysku w piecu (temperatura jest wyższa niż punkt Curie nośnika i wynikiem jest stopiona bryła metalu), można zastosować metodę, polegającą na całkowitym rozpuszczeniu talerzy dysku w mieszaninie kwasów. Udostępniany przez firmę BOSSG samochód MCUD (Mobilne Centrum Utylizacji Danych) zawiera przewoźny reaktor, który rozpuszcza talerze dysków. W wyniku reakcji chemicznych powstaje płyn, który potem można wykorzystać jako koagulant w oczyszczalni ścieków. Technologia ta została opracowana przez polskich naukowców - ppłk. dr. inż. Waldemara Maliszewskiego, płk. mgr. inż. Kazimierza Szyszkę i Rafała Iwańca. Jest to jedyna metoda, o której można powiedzieć, że całkowicie uniemożliwia odtworzenie danych z dysku.

 

Czytaj cały artykuł: http://www.computerworld.pl/artykuly/371291/Jak.wyczyscic.dysk.html lub w numerze 16/2011 magazynu Computerworld. Pobierz wersję JPG: 585 KB

 

Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone

CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.

Bielawa | ul. Ostroszowicka 11

Łódź | Al. 1 Maja 87