Niszczenie nośników danych metodami mechanicznymi

Metody te polegają na mechanicznym rozdrobnieniu nośników danych, lub zdarciu z nich powłoki magnetycznej za pośrednictwem różnego rodzaju mielących, ścinających lub prasujących urządzeń, czyli np. niszczarek sprzętowych, zgniatarek, czy rozdrabniarek nośników. Niektóre przykłady odzyskania danych po rozbiciu nośników na fragmenty dostępne są na stronie Przykłady odzyskania utraconych danych

 

W trakcie ataku na WTC, 11.09.2001 r, tysiące ton ciężaru z zawalonych budynków, które sprasowały, połamały, pogniotły wszystko co znajdowało się w środku - w tym także komputery i znajdujące się w nich dyski twarde; wysoka temperatura pożarów, woda, którą je gaszono, oraz wszechobecny pył, który został wręcz wprasowany w powierzchnię talerzy dysków - nie przeszkodziły w odzyskaniu tych danych, które uznano za wartościowe - i to jeszcze w 2001 roku! Wykorzystano do tego technikę laserowego skanowania - dane z uszkodzonych talerzy po prostu przeniesiono na nowe... W ciągu 6 miesięcy od katastrofy odzyskano prawie wszystkie dane z ponad 400 dysków wyciągniętych z ruin.

 

W związku z tym wiele osób zainteresowanych bezpieczeństwem niszczenia danych nie pyta o to, czy można odzyskać dane po rozbiciu dysku na malutkie fragmenty (bo jest to dla nich oczywiste). Ich pytania dotyczą raczej czasu takiego odzyskiwania. Jaka jest prawda?

 

„(…) zniszczenie danych nie jest absolutne, jeśli pozostałe fragmenty dysku są większe niż potrzeba aby zawierały w sobie jeden 512-bajtowy blok danych, obecnie to 1/125 cala [1/125 cala2 = 0,2032 mm2] powierzchni dysku. (…) To [odzyskanie danych z takiego skrawka] jest przykładem ‘niecodziennej i czasochłonnej technologii’ (…) potrzeba byłoby około godziny na odzyskanie pojedynczego bloku danych (…)”

profesor Gordon F. Hughes, Associate Director,University of California, San Diego, Center for Magnetic Recording Research, Źródło: http://cmrr.ucsd.edu, październik 2004 rok,

 

Miał on do dyspozycji komputer Intel P4 2 GHz. Dziś, 8 lat później, gdy moc obliczeniowa komputerów znacznie wzrosła, czas potrzebny na odzyskanie danych nawet z tak bardzo rozdrobnionego dysku staje się akceptowalny.

 

Niektóre firmy szczycą się, że wiórkują dyski zgodnie z normą DIN 32757 (w klasie tajności 4 – „dokumenty tajne”, w której pojedynczy wiórek nie może mieć powierzchni większej niż 30 mm2.

 

Zwracamy jednak uwagę, że:

 • DIN 32757 to niemiecka norma, która odnosi się do niszczenia dokumentów papierowych, nie elektronicznych
 • na skrawkach papieru pociętych zgodnie z w/w normą zmieści się zaledwie kilka literek, a podobnej wielkości skrawki nośników elektronicznych mogą zawierać nawet kilka GB danych (np. nowoczesne karty pamięci o pojemności kilku-kilkunastu GB są podobnych rozmiarów)
 • Norma DIN 66399 odziedziczyła wady normy DIN 32757 - w tym tą, że ani jedna, ani druga, nie spełnia wymagań polskiego prawa!

 

Ile danych może dziś znajdować się na jednym takim wiórku?

 

„Od 2005 r. bity są zapisywane na talerzach dysków twardych pionowo. Proces pionowego zapisu pozwala na zachowanie do 155 Gb (ok. 19 GB) na powierzchni jednego centymetra kwadratowego.”

 

Ekspert z magazynu CHIP, Andrzej Zdziałek,

Źródło: artykuł na portalu „Trochę techniki” 15.09.2011

http://www.trochetechniki.pl

 

Skoro 1 cm2 = 100 mm2 = 19 GB danych, to 30 mm2 = 5,7 GB danych na 1 wiórku!

 

Zalety i wady niszczenia danych metodami mechanicznymi:

 

ZALETY WADY
 • bardzo utrudnia, lub uniemożliwia odzyskanie danych w warunkach domowych,
 • relatywnie tania metoda z uwagi na jej powszechność,
 • duża szybkość metody,
 • możliwość zniszczenia nośnika w lokalizacji klienta,
 • niedostępny w warunkach domowych,
 • nie pozwala ponownie wykorzystać nośnika,
 • daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa właścicielowi nośnika,
 • pozostawia materiał do analizy, a więc nie gwarantuje braku możliwości odzyskania danych w specjalistycznych laboratoriach

 


 

Koszt niszczenia mechanicznego jest zależny m.in. od rodzaju i ilości nośników, metody i klasy niszczenia oraz miejsca wykonywania usługi. Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu i otrzymania bezpłatnej wyceny.

Administratorem danych osobowych jest Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o. o. 90-755 Łódź, 1 Maja 87, NIP 8943036872. Zasady przetwarzania danych określa Polityka prywatności.

Imię i nazwisko

Telefon kontaktowy

Adres e-mail

Nazwa firmy lub instytucji

Miejscowość

Orientacyjny termin realizacji

Opis zlecenia do wyceny

Zgoda na odpowiedź *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i kontaktowanie się

ze mną przez Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, Al. 1 Maja 87 w celu realizacji niniejszego zapytania.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.

NIP 8943036872

ul. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

 

Biuro Obsługi Klienta:

Bielawa: ul. Ostroszowicka 11

Łódź: al. 1 Maja 87

 

bok@niszczenie.pl

informacja: +48 781 660 000

 

Departament Ochrony Danych:

iod@niszczenie.pl

 

 

WYCENA

Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone

CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.

Bielawa | ul. Ostroszowicka 11

Łódź | Al. 1 Maja 87