4. Firma Kroll Ontrack co roku informuje o najciekawszych przypadkach odzyskania utraconych danych.
W 2013 roku były to (źródło: http://www.krollontrack.pl/top10/ ):
W 2012 roku były to (źródło: http://www.krollontrack.pl/top10/ ):
W 2011 roku były to (źródło: http://www.krollontrack.pl/top10/ ):
W 2010 roku były to (źródło: http://www.computerworld.pl/ ):
W 2009 roku były to (źródło: http://pclab.pl/ ):
W 2008 roku były to (źródło: http://media.krollontrack.pl/ ):
W 2007 roku były to (źródło: http://media.krollontrack.pl/ ):
W 2006 roku były to (źródło: http://www.krollontrack.pl/top10/ ):
W 2005 roku były to (źródło: http://www.krollontrack.pl/top10/ ):
W 2004 roku były to (źródło: http://www.krollontrack.pl/top10/ ):
W życiu zdarza się wiele niespodzianek - ważne dane można czasem utracić w przeróżny sposób, ale specjalistyczne laboratoria są w stanie odzyskać wszystkie, albo większość utraconych danych.
Poniższe przykłady prezentują pozytywne przypadki odzyskania takich właśnie utraconych danych. Chcielibyśmy jednak zauważyć, że te przykłady jednocześnie pokazują, iż Państwa wrażliwe dane, teoretycznie zniszczone wraz z zawierającymi je nośnikami - często w sposób znacznie efektywniejszy niż obecnie uważane za efektywne metody niszczenia danych... jednak zostały odzyskane.
My proponujemy Państwu skuteczną i bezpowrotną, chemiczną technologię niszczenia nośników danych.
1. Instytut Problemów Techniki PAN przeprowadził eksperyment, w którym zebrano około 200 dysków twardych, z których właściciele usunęli swoje dane (z aukcji internetowych, sklepów z używanym sprzętem elektronicznym, od prywatnych darczyńców) i w ciągu 2 miesięcy przeprowadzono ich analizę przy użyciu ogólnodostępnego oprogramowania.
W trakcie analizy odzyskano szereg różnych informacji, w tym:
2. 1 lutego 2003 roku, podczas wchodzenia w atmosferę ziemską, uległ katastrofie prom kosmiczny Columbia. Na jego dyskach twardych były zawarte ważne informacje o naukowym eksperymencie - udało się odnaleźć jeden z nich, bardzo zniszczony, z porysowaną strukturą talerzy - ale pomimo to pewnej amerykańskiej firmie udało się odzyskać z niego dane w 99%. Właśnie tak trudno jest zniszczyć dysk twardy nawet w tak skrajnie niekorzystnych warunkach jak wysoka temperatura i upadek z naprawdę dużej wysokości...
3. 11 września 2001 roku miał miejsce atak terrorystyczny na World Trade Center, w wyniku którego bliźniacze wieże WTC zawaliły się. Tysiące ton ciężaru z zawalonych budynków, które sprasowały, połamały, pogniotły wszystko co znajdowało się w środku - w tym także komputery i znajdujące się w nich dyski twarde; wysoka temperatura pożarów, woda, którą je gaszono, oraz wszechobecny pył, który został wręcz wprasowany w powierzchnię talerzy dysków - nie przeszkodziły jednak w odzyskaniu tych danych, które uznano za wartościowe. Dane zostały odzyskane za pomocą technologii laserowego skanowania – dane ze zniszczonych dysków (lub ich fragmentów) zostały po prostu przeniesione na nieuszkodzone nośniki... Przy czym skoro w ciągu 6 miesięcy (~180 dni) odzyskano dane z ponad 400 dysków, to tempo tego odzyskiwania wynosiło średnio ponad dwa dyski dziennie), przy kosztach zaledwie 20-30 tys. USD za dysk.
Zdjęcia niektórych spośród dysków zniszczonych w ruinach WTC, z których udało się odzyskać dane (»Source: CONVAR - Die Datenretter»):
Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone
CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.
Bielawa | ul. Ostroszowicka 11
Łódź | Al. 1 Maja 87