Niszczenie sprzętowe (fizyczne) danych

Polegające na usuwaniu zawartych na nośniku danych za pomocą specjalnych urządzeń i/lub niszczeniu samych nośników. Dysk twardy po takiej operacji nie nadaje się do dalszego użytkowania.

 

Owe metody mają różną skuteczność - nie wszystkie metody gwarantują niemożliwość odzyskania danych przez specjalistów teraz, a co dopiero w przyszłości. Większość z nich, choć uważana jest za skuteczne, pozostawiają materiał, który może zostać przejęty przez niepowołany podmiot i poddany analizie przez specjalistów, lub laboratoria zajmujące się odzyskiwaniem danych.

W przypadku programowego nadpisywania danych, w trakcie analizy ścieżek magnetycznych na twardym dysku, można odzyskać większość, lub nawet całość informacji, a także danych w postaci elektronicznych śladów plików.

Ponadto - używając sensorów magnetycznych i mikroskopów elektronowych potrafiących dokonać pomiaru nawet minimalnych zmian w polu magnetycznym można już przy obecnym stanie wiedzy odczytać pierwotny plik nadpisany nową zawartością. Nigdy bowiem nie ma pewności, że głowice dysku nadpisujące dany plik są ustawione idealnie ponad miejscem, w którym on się znajduje.

Fizyczne uszkadzanie twardych dysków także nie gwarantuje bezpieczeństwa danych - specjalistyczne laboratoria, a także agencje rządowe posługują się specjalną techniką znaną jako "składanie dysku", przy wykorzystaniu której odtwarza się z fragmentów maksymalnie bliski pierwotnemu stan nośnika, a następnie, po odpowiednich procesach analizy, zawarte na nim wrażliwe dane mogą zostać odzyskane w całości, lub części. Niektóre przykłady odzyskania danych po rozbiciu nośników na fragmenty dostępne są na stronie Przykłady odzyskania utraconych danych.

To wszystko oznacza, że wiele z tych metod nie daje całkowitej pewności utylizacji niszczonego nośnika i prawdziwego bezpieczeństwa danych, które starano się zniszczyć. My proponujemy Państwu metodę dającą pewność skutecznej utylizacji - chemicznej utylizacji nośników danych.

 

 

 

 

Niszczenie sprzętowe (fizyczne)

 

Można wyodrębnić siedem typów metod sprzętowego niszczenia danych:

 

 

Niszczenie nośników danych metodami "domowymi"

 

Do metod domowych zaliczyć można celowe wysiłki zniszczenia nośników dostępne bezpłatnie indywidualnym użytkownikom i możliwe do wykonania w warunkach domowych oraz przypadki losowe. Przykłady takich metod to wiercenie dziur w talerzach dysków, uszkadzanie ich młotkiem, zrzucenie z dużej wysokości, zalewanie płynem, miażdżenie, spalanie, pranie, gotowanie, itp. Metody te mają różną skuteczność, niemniej w przeważającej większości przypadków specjalistyczne firmy są w stanie w niedługim czasie i za relatywnie niską cenę odtworzyć nawet 100% danych zapisanych na nich przed zniszczeniem nośnika. Przykłady odzyskania zniszczonych w ten sposób danych są dostępne w innej części naszego serwisu. Niestety badania firm odzyskujących dane wskazują, że jest to obecnie jedna z najczęściej wykorzystywanych metod utylizacji danych.

 

Czy wiesz, że średni czas odzyskiwania danych to 4 dni?

 

„Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych w profesjonalnym laboratorium wynosi obecnie około 80%. Na ten wynik składają się również najcięższe przypadki, w których nośniki celowo zostały fizycznie zniszczone, spalone, roztrzaskane czy zalane. W większości tego typu przypadków dane można odzyskać

Źródło: IT Professional – listopad 2011

 

Zalety i wady niszczenia danych metodami "domowymi":

 

ZALETY WADY
  • dostępne w warunkach domowych,
  • bezpłatne albo o bardzo niskim koszcie,
  • utrudnia lub uniemożliwia odzyskanie danych w warunkach domowych,
  • duża szybkość metody,
  • daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa właścicielowi nośnika,
  • nie pozwala ponownie wykorzystać nośnika,
  • pozostawia materiał do analizy, a więc nie gwarantuje braku możliwości odzyskania danych w specjalistycznych laboratoriach,
  • najmniej skuteczna z metod sprzętowych


 

Koszt niszczenia sprzętowego (fizycznego) jest zależny m.in. od rodzaju i ilości nośników, metody i klasy niszczenia oraz miejsca wykonywania usługi. Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu i otrzymania bezpłatnej wyceny.

Administratorem danych osobowych jest Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o. o. 90-755 Łódź, 1 Maja 87, NIP 8943036872. Zasady przetwarzania danych określa Polityka prywatności.

Imię i nazwisko

Telefon kontaktowy

Adres e-mail

Nazwa firmy lub instytucji

Miejscowość

Orientacyjny termin realizacji

Opis zlecenia do wyceny

Zgoda na odpowiedź *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i kontaktowanie się

ze mną przez Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, Al. 1 Maja 87 w celu realizacji niniejszego zapytania.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.

NIP 8943036872

ul. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

 

Biuro Obsługi Klienta:

Bielawa: ul. Ostroszowicka 11

Łódź: al. 1 Maja 87

 

bok@niszczenie.pl

informacja: +48 781 660 000

 

Departament Ochrony Danych:

iod@niszczenie.pl

 

 

WYCENA

Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone

CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.

Bielawa | ul. Ostroszowicka 11

Łódź | Al. 1 Maja 87