Galeria:

Najnowsze aktualności:

Światowa innowacja w niszczeniu ceramicznych dysków twardych zaprezentowana podczas III Krajowego Forum Bezpieczeństwa Informacji
18 czerwca 2013

Niszczenie dysków twardych w Małopolsce

W miniony czwartek i piątek odbył się II Małopolski Konwent Informatyków. Piękna lokalizacja, bardzo dobra organizacja i wartościowy merytorycznie program przyciągnął blisko stu profesjonalistów IT, którzy dyskutowali i wymieniali doświadczenia na temat zagadnień IT oraz ich zastosowania w administracji publicznej. Uczestnicy Konwentu po raz już trzynasty mieli także możliwość obserwowania pokazu niszczenia dysków twardych za pomocą technologii LiquiDATA.

 

II Małopolski Konwent Informatyków był najważniejszym wydarzenie w regionie, mającym na celu integrację lokalnego środowiska informatyków zatrudnionych w różnych placówkach administracji publicznej. Zorganizował go miesięcznik "IT w administracji" w Hotelu Geovita w Krynicy-Zdroju, a patronat nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, GIODO, Urząd Komunikacji Elektronicznej i CERT Polska.

Tematami wiodącymi były e-usługi oraz bezpieczeństwo. W przypadku e-usług przedstawiano przykłady ich wdrożeń i integracji, między innymi z ePUAP, ale nie tylko - a także case study na przykładzie konkretnych projektów i instytucji. Natomiast drugim obszernie reprezentowanym zagadnieniem były kwestie bezpieczeństwa - od sposobów zabezpieczania stron, e-usług, przez monitoring i weryfikację bezpieczeństwa systemów informatycznych i stron, aż po kwestie zabezpieczania danych także po zakończeniu użytkowania nośników na których były one zapisane oraz ich utylizacji. Temu zagadnieniu poświęcona była prezentacja firmy BOSSG Data Security, podczas której między innymi omówiono wymagania prawne dotyczące zabezpieczania danych, różne metody niszczenia danych oraz ich skuteczność.

 

"Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, że dane mają być niszczone w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie, podczas gdy powszechnie stosowane metody w większości tylko utrudniają i podrażają koszty ich odtwarzania. Ustawa o ochronie danych osobowych mówi o możliwej także karnej odpowiedzialności osób, które, nawet w sposób niecelowy i nieświadomy, pozwoliły na ich odtworzenie. Co więc jest rozsądniejsze - zakładać, że nikomu się nie będzie chciało odzyskiwać moich danych, czy upewnić się, że odzyskanie faktycznie będzie niemożliwe?" - pyta retorycznie Rafał Iwaniec, Wiceprezes Zarządu BOSSG Data Security - "W czasach, gdy w skupie złomu za twardy dysk bez talerza z danymi, stanowiącego zaledwie 1/30 jego wagi, otrzymuje się o połowę mniej zapłaty, coraz więcej osób słusznie odpowiada: nie będziemy ryzykować". 

 

Po prezentacji odbył się pokaz chemicznego niszczenia dysków twardych za pomocą technologii LiquiDATA, podczas którego zgromadzeni specjaliści mogli przekonać się na własne oczy o skuteczności zniszczenia jakie oferuje ta metoda: po nośnikach zostawała tylko odrobina ekologicznej cieczy.

 

Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone

CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.

Bielawa | ul. Ostroszowicka 11

Łódź | Al. 1 Maja 87