Galeria:

Najnowsze aktualności:

Światowa innowacja w niszczeniu ceramicznych dysków twardych zaprezentowana podczas III Krajowego Forum Bezpieczeństwa Informacji
15 maja 2012

[Money.pl] LiquiDATA. Polski patent na niszczenie danych w reaktorze

money.pl - artykuł podkreślający jak trudno jest zniszczyć dane w taki sposób, żeby uniemożliwić ich odzyskanie. Ani różne "metody domowe" - jak wyrzucenie z 10 piętra, czy wypranie w pralce, ani bardziej profesjonalne - nadpisywanie cyfrowe, degaussing, czy wiórkowanie, nie dadzą stuprocentowej pewności ich zniszczenia. Przywołany jest m.in. przykład odzyskania danych po pocięciu nośnika na wiórki, przytaczamy go poniżej wraz z oryginalnym komentarzem:

 

"(...) - Kilka lat temu pewien inżynier pokazał publiczności pocięty dysk twardy, którego kawałki wyglądały jak nitki - opowiada dr Iwan [dr Cezary Iwan z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+]. - I okazało się, że z jednej takiej nitki da się uratować około 2GB danych, czyli tyle, ile mieści się na pendrivie. Można więc zmielić sprzęt na drobny wiór czy pociąć w niteczki, ale jak komuś będzie zależało na odzyskaniu zapisanych w nim danych, to i tak mu się uda.

A odzyskać można wszystko - historię firm, dane osobowe klientów, dokumenty tożsamości, numery kont bankowych, zestawienia transakcji i zeznań podatkowych, kosztorysy inwestycji, hasła do kont, bazy teleadresowe, archiwa rozmów. (...)"

 

Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone

CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.

Bielawa | ul. Ostroszowicka 11

Łódź | Al. 1 Maja 87