Zgodnie z przewidywaniami - postęp w dziedzinie odzyskiwania danych jest coraz bardziej widoczny, tak, że nawet w trudnych przypadkach koszty stają się akceptowalne dla klientów. O tym, że w najlepszych laboratoriach można odzyskiwać dane z dowolnie małych fragmentów wiadomo już od 2004 roku, ale na udostępnienie tej możliwości szerszemu gronu klientów najwyraźniej trzeba było poczekać prawie 9 lat. Niemniej - jak pokazuje jeden z przypadków opisanych przez firmę Kroll Ontrack - właśnie stało się ono dostępne.
Firma Kroll Ontrack jak co roku przedstawiła listę 10 najciekawszych przypadków utraty danych - co ważne, w większości przypadków udało się odzyskać wszystkie, większość, lub przynajmniej kluczowe dane. Co ciekawe - niejeden z nich pokazuje, że mechaniczne niszczenie danych nie wystarcza do zapewnienia skuteczności zniszczenia. Szczególnie poniższy:
Wielu osobom wydaje się bowiem, że nawet jeśli jakieś dane uda się odzyskać z takiego fragmentu, to nie będą one spójne, niemniej - jak fakty pokazują, nie jest to prawdą. Co więcej, proste zastanowienie się potwierdza, że szanse na uzyskanie spójnych plików są naprawdę wysokie.
Zgodnie z normą DIN 66399 najwyższy wykorzystywany przez firmy poziom bezpieczeństwa to H-5, stosowany do tajnych informacji o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia istnienia osoby, przedsiębiorstwa lub instytucji, np. patenty, dokumentacja konstrukcyjna, dokumenty strategiczne, analizy konkurencji, dokumenty procesowe. Zgodnie z wymaganiami tej normy, aby zachować ten poziom bezpieczeństwa, dyski należy wielokrotnie pociąć i zdeformować, przy czym powierzchnia ścinka to maks. 320 mm2 (czyli być może znacznie więcej niż fragment, z którego odzyskano dane). Oznacza to, że 3,5-calowy talerz jest cięty na zaledwie 18-19 fragmentów, z których każdy wciąż może zawierać nawet... oszałamiające 60,8 GB danych. Trudno więc byłoby spodziewać się, że nie pozostaną na nich żadne spójne dane...
Pozostałe opisane przypadki to:
Warto więc pamiętać, że polskie prawo bezwzględnie wymaga skutecznego usunięcia danych, tak, żeby ich odczytanie było niemożliwe. Jedną z nielicznych metod, która to gwarantuje, jest technologia LiquiDATA.
Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone
CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.
Bielawa | ul. Ostroszowicka 11
Łódź | Al. 1 Maja 87